Strona stworzona, dzięki uprzejmości Biblioteki Publicznej Gminy Prażmów, przez miłośników gminy Prażmów. Ustanów 2023

Artykuły z tej kategorii

06 stycznia 2025
Bartłomiej
30 grudnia 2024
Teresa
21 stycznia 2024

Bronisławów: geneza nazwy miejscowości i rok jej założenia

Paweł Bernaciak - 21.01.2024 r. 

 

Historia miejscowości często jest spleciona z historią jej mieszkańców, a nazwa Bronisławów tylko to potwierdza, przypominając o dziedzictwie i postaciach, które pozostawiły trwały ślad w historii lokalnej społeczności.

5 marca 1845 roku w Czarnym Lesie, parafii Sobików, w ówczesnej gminie Kąty, w powiecie grójeckim urodziła się Bronisława Anna Czachowska. Jej rodzicami byli Julian Piotr Konstanty Czachowski, dziedzic dóbr Czarny Las wraz z przyległościami i Eleonora Konstancja z Kwasiborskich.

Bronisława należała więc do zasłużonej rodziny Czachowskich, którzy wywodzili się ze starej szlachty mazowieckiej herbu Korab. Ród ten miał swoje korzenie we wsi Czachów, obecnie gmina i parafia Jasieniec powiat grójecki.

Czachowscy zapisali się nie tylko w lokalnej historii, a mieli również wpływ na dzieje Polski. Najbardziej znanym przedstawicielem rodu był Dionizy Czachowski, bohater powstania styczniowego, a prywatnie stryjeczny dziadek Bronisławy Czachowskiej.

Za tym, że Bronisławów wziął swoją nazwę od imienia Bronisławy, przemawia przede wszystkim fakt, że tereny te były w posiadaniu rodziny Czachowskich. Ponadto pierwsze wzmianki o miejscowości w księgach parafialnych pochodzą z 1847 roku. Wówczas w Bronisławowie urodzili się: Michał Lewandowski, syn Walentego i Marianny ze Skowrońskich oraz Anna Kotarska, córka Adama i Agnieszki z Brzezińskich.

Istotne jest również, że w 1847 roku sakrament chrztu przyjęła Bronisława Czachowska.

Co ciekawe w niektórych wpisach parafialnych miejscowość była zapisywana jako Bronisław, sugerując, że mogła być nazwana na cześć męskiej postaci. Jednakże z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że nazwa miejscowości Bronisławów pochodzi od Bronisławy, córki Juliana Czachowskiego i została założona w 1847 roku.

Akt chrztu Bronisławy Anny Czachowskiej.